Czy suplementy są bezpieczne?

Czy suplementy są bezpieczne?

Suplementy to ważne uzupełnienie diety sportowca. Ale czy są bezpieczne? To pytanie zadają sobie zwłaszcza adepci sportu zagubieni w gąszczu oferowanych na rynku suplementów. Jak znaleźć bezpieczny i skuteczny suplement? Kiedy zachować szczególną czujność? Jak dobierać suplementację, aby przyniosła optymalne efekty? 

Co to są suplementy?

Suplementy to środki spożywcze przeznaczone dla profesjonalistów i osób amatorsko uprawiających sport. Zawierają skoncentrowaną dawkę wybranych składników odżywczych – w zależności od rodzaju suplementu może to być np. koncentrat wysokiej jakości białka serwatkowego WPC czy zestaw aminokwasów egzogennych BCAA. Są to substancje naturalnie występujące w zwykłym jedzeniu (np. niezbędne aminokwasy występują w białku jajka kurzego). Suplementy występują w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie, mleku, napoju roślinnym czy soku, w postaci płynów lub kapsułek.

Po co nam suplementy?

Zadaniem suplementu nie jest zastąpienie normalnych produktów spożywczych w naszym jadłospisie, lecz ich uzupełnienie. Podstawową sprawą dla sportowca jest prawidłowo zbilansowana dieta, dobrana pod kątem rodzaju i intensywności wysiłku fizycznego. Rolą suplementów jest natomiast jej uzupełnienie w substancje szczególnie istotne z punktu widzenia celów treningowych. Przy dużych obciążeniach treningowych normalna dieta może po prostu nie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na niezbędne składniki odżywcze i wówczas z pomocą przychodzi suplementacja.

Jak dobierać suplementy?

Suplementacja powinna być dobrana w zależności od intensywności treningów i ich celów. Osoba, która chce zintensyfikować spalanie tkanki tłuszczowej, może sięgnąć po tzw. spalacze, jeśli che uczynić trening bardziej efektywnym, opóźnić czas wystąpienia zmęczenia oraz dodać sobie energii, wtedy zastosuje tzw przedtreningówki, czyli suplementy stosowane przed treningiem. Sportowiec dążący do budowy mięśni oraz ich siły nie zapomina o suplementacji białkiem oraz kreatyną, natomiast żeby wspomóc regenerację po wysiłkową stosuje bcaa i glutaminę. Ważne, by wybierając suplement, dostosować go także do wieku, masy ciała i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli brakuje nam doświadczenia, warto skonsultować wybór odżywki z dietetykiem sportowym, który dobierze właściwy suplement i jego dawkę. Wówczas zyskamy pewność, że suplementacja będzie bezpieczna i skuteczna.

Na co uważać, wybierając suplement?

Na rynku można znaleźć tańsze suplementy w dużej gramaturze, których skład pozostawia jednak wiele do życzenia. Suplementów nie należy jednak kupować na zapas, bo możemy nigdy ich nie zużyć, jeśli okażą się nieskuteczne lub niedobre w smaku. Producenci próbują czasem przyciągnąć klientów, proponując tzw. blendy, czyli mieszanki różnych substancji, których skład może być niebezpieczny, niezdrowy lub nie mieć deklarowanych właściwości. Opatentowane nazwy mieszanek na etykietach może brzmią zachęcająco, lecz nie wiemy, co jest w środku. Najlepszy suplement to taki, który ma maksymalnie przejrzysty skład. Warto szukać firm, które same produkują suplementy, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że kontrolują cały proces produkcji. W sytuacji gdy firma zleca produkcję komuś innemu, jakość suplementu zawsze staje pod znakiem zapytania. Deklarowany na etykiecie skład nie zawsze odpowiada zawartości, często producenci piszą również o właściwościach, których produkty nie mają. Wybierając suplement, warto postawić na sprawdzoną markę, bo zdrowa dieta i dobry trening  wsparty najwyższej jakości suplementami to recepta na sukces i wymarzone wyniki sportowe.  

Produkty GO ON Nutrition

Polecane artykuły

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl