Suplementy – od jakiego wieku?

Suplementy – od jakiego wieku?

Młody sportowiec ma ogromne zapotrzebowanie na składniki energetyczne i odżywcze. Odżywianie wpływa na kondycje fizyczną, rozwój sportowy i wyniki! Czy zwykłe jedzenie może sprostać tym specjalnym potrzebom? Czy młodzież uprawiająca sport może stosować odżywki? Jakie suplementy wybierać? Jak znaleźć równowagę między zdrowym menu a dodatkami do diety? Kiedy sięgać po suplementy?

Czy wiemy, co jemy?

Jako sportowiec z wieloletnim stażem zwracam uwagę na skład produktów i obserwuję pogarszającą się jakość żywności. Coraz powszechniejsze są produkty „naszprycowane „ cukrem, za to zubożone w proteiny i zdrowe tłuszcze. Sięgają po nie dzieci i młodzież, nie zastanawiając się, co kryje się w fast foodach, słodyczach i innych smakołykach. Nie uzupełniają przy tym pełnowartościowego białka, dlatego uważam, że rozsądna suplementacja może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i sportowych.

Odżywki dla młodych sportowców

Suplementacja to dopełnienie diety i jeśli chodzi o jej uzupełnienie w składniki budulcowe i energetyczne, takie jak: białka, aminokwasy, węglowodany, nie widzę barier wiekowych. Młody człowiek ma ogromne wydatki energetyczne, jego metabolizm działa na najwyższych obrotach i może przetworzyć na cele energetyczne nawet najbardziej „śmieciowe” jedzenie. Często jednak mógłby osiągać dużo lepsze wyniki sportowe, a nawet naukowe gdyby przynajmniej kanapki szkolne uzupełnił porcją białka serwatkowego, a po ciężkim treningu wypił białkowy shake z bananem. Zdrową alternatywą umożliwiającą uzupełnienie energii i składników budulcowych u młodego sportowca mógłby być również dobrej jakości gainer przyrządzony z mlekiem lub wodą. Pamiętajmy, że odżywki dla niemowląt są właśnie takimi „dziecięcymi gainerami” – w ich składzie są cukry, białka serwatkowe, tłuszcze oraz kompleksy witaminowo-mineralne.

Zdrowa dieta – absolutny priorytet

Suplementacja, nawet najlepsza, nie zastąpi zdrowej diety. Wysokiej jakości białko, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, antyoksydanty i inne substancje czynne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci jak również dorosłego człowieka.
Kluczowe jest także omijanie wysoko przetworzonych potraw czy  przekąsek jak chipsy, a w szczególności słodyczy, które za sprawą ogromnych ilości cukru rozregulowują gospodarkę insulinową wpływając negatywnie na pracę trzustki. Prowadzi to konsekwentnie do otyłości a potem cukrzycy, nawet u dzieci.

Wysokiej jakości jedzenie bogate składniki odżywcze to podstawa, jeśli jednak z jakichś przyczyn nie jest wystarczające (w szczególności jeśli nie zaspokaja zapotrzebowania na białko),warto rozważyć odpowiednią suplementację. 

Produkty GO ON Nutrition

Polecane artykuły

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl