Po co w diecie potrzebujemy Aminokwasów?

Są konieczne do budowy i naprawy białek mięśni. Zapobiegają degradacji włókien mięśniowych. Przeciwdziałają zmęczeniu i senności. Aminokwasy BCAA to suplement diety dostarczający trzech z ośmiu niezbędnych organizmowi aminokwasów egzogennych.

Co to są aminokwasy BCAA?

Aminokwasy BCAA (Branched Chain Amino Acids), czyli aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, to: leucyna, walina oraz izoleucyna. Są to 3 z 8 aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć i dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem. Stanowią aż jedną trzecią składników białka mięśniowego.

Aminokwasy BCAA, podobnie jak reszta aminokwasów egzogennych, są wykorzystywane do tworzenia białek. Białka budują nasze mięśnie. Są szczególnie ważne dla mięśni szkieletowych, tych które odpowiadają za ruch naszego ciała. BCAA stanowią ponad 30% aminokwasowej puli wchodzącej w skład białek mięśniowych. Podczas gdy większość aminokwasów ulega metabolicznym przemianom w wątrobie, BCAA są wykorzystywane bezpośrednio w mięśniach. Dzięki temu nasze mięśni mogą się rozwijać, a my podczas treningu budować swoją sylwetkę.

Aminokwasy rozgałęzione – wsparcie dla mięśni

Głównym zadaniem BCAA jest wspomaganie antykataboliczne organizmu podczas wysiłku. Aminokwasy pomagają wytworzyć energię dla naszych mięśni i zapobiegają utracie białka strukturalnego mięśni – czyli takiego, który je buduje. Wysiłek fizyczny doprowadza do stałego zużywania białek w mięśniach. Suplementacja BCAA zapobiega rozpadowi włókien mięśniowych w trakcie i po treningu.Mając na uwadze antykataboliczne działanie aminokwasów BCAA, można stwierdzić iż niewątpliwie przyczyniają się do poprawy zdolności regeneracyjnych organizmu.

BCAA – zapomnij o zmęczeniu i senności

Suplementacja BCAA opóźnia występowanie zmęczenia w trakcie i po treningu. Pomaga też redukować senność potreningową, szczególnie kiedy zjemy posiłek węglowodanowy. BCAA powoduje obniżenie we krwi tryptofanu – neurotransmitera obecnego w mózgu odpowiadającego za senność. Doskonałym przykładem działania tego usypiającego mechanizmu jest spożycie słodyczy tuż przed snem, kiedy chcemy zasnąć.

Jaka dawka BCAA?

Wybierając odżywki BCAA, zwróć uwagę na proporcje aminokwasów. Najbardziej rozpowszechniona i sprawdzona wynosi 2:1:1 (l-leucyna: l-walina: l-izoleucyna). Dawkowanie BCAA zależy głównie od rodzaju wykonywanych ćwiczeń oraz ich intensywności. Z reguły oscyluje w granicach 5-20 g dziennie. Specjaliści zalecają spożywanie 1-2 g BCAA na każde 10 kg masy ciała.
Aminokwasy BCAA możemy spożyć przed oraz po treningu siłowym. Jeśli planujemy trening wytrzymałościowy, to wtedy zaleca się spożywanie BCAA także w trakcie wysiłku.